Ustawienia

Dzisiejsza przeciętna rodzina to rodzina wiecznie zabiegana. To już nie tylko praca, przedszkole czy szkoła, dom. To angielski, basen, muzyka… Trzeba dzieci zawieźć, przywieźć, poczytać, pouczyć się razem, starszym pomóc w pracy domowej, a kiedy już codzienne obowiązki są za nami, mamy tylko ochotę usiąść i nic nie robić. Wszystkie te zadania wykonujemy niejako mechanicznie i z przymusu, nie zostawiając miejsca na wartościowy czas dla rodziny.

Wielu rodziców myśli, że dobrze spełnia swoje obowiązki wobec dzieci – dba o jego wychowanie, edukację. Często rodzice nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że zapewnienie odpowiednich warunków do życia, kupienie nowej zabawki czy wymarzonej gry komputerowej nie zastąpi tego, co tak naprawdę tworzy więzi konieczne do budowania poczucia bezpieczeństwa, uczenia się prawidłowych zachowań i tego, jak w przyszłości być dobrym, odpowiedzialnym i samodzielnym dorosłym. Czas dla rodziny jest dla dziecka okazją, aby zrzucić z siebie zmartwienia, rozmawiać, uczyć się prawidłowych wzorców, budować charakter. Spędzanie wartościowego czasu z dzieckiem ma same zalety! Poniżej znajdziesz pomysły na to, jak wykorzystać czas ze swoją pociechą, aby był to czas cenny dla Was obojga. Ale najpierw zobacz dlaczego warto go wygospodarować:

Spędzając wartościowy czas z dzieckiem…

  • dajemy mu poczucie, że jest kochane i ważne

Tak naprawdę to istotna rzecz dla każdego człowieka, ale szczególnie w dziecku buduje poczucie własnej wartości, przynależności i wsparcia.

  • dajemy przykład dobrego zachowania

Dzieci często odzwierciedlają zachowanie osób, z którymi spędzają najwięcej czasu. Poświęcając czas dziecku masz okazję uczyć go dobrych nawyków i właściwego postępowania. Psychologowie są zgodni, że dziecko spędzające wartościowy czas z rodziną jest z reguły mniej agresywne i mniej skłonne do kłótni.

  • uczymy się naszego dziecka

Jeśli spędzasz wartościowy czas z dzieckiem, poznajesz jego charakter, mocne i słabe strony, potrafisz zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Dzięki temu jesteś w stanie pomóc dziecku prawidłowo się rozwijać i w pełni wykorzystać swój potencjał.

  • uczymy się wzajemnie słuchać

Jeśli świadomie zaplanujesz czas dla dziecka, a nie wyrwiesz go na szybko z licznych obowiązków, jesteś w stanie rzeczowo i w skupieniu rozmawiać, dzielić się myślami i uczuciami, aby nawiązywać porozumienie i wspólnie stawiać czoła problemom.

  • tworzymy silniejszą więź

Budowanie prawidłowych relacji rodzinnych to chyba najbardziej oczywista korzyść z wartościowego spędzania czasu z dzieckiem. Rodzi się zaufanie, komfort przebywania wśród najbliższych i poczucie wsparcia.

Pamiętajmy, że wartościowy czas z dzieckiem to nie tylko tu i teraz. To kształtowanie przyszłego dorosłego człowieka, wpajanie zdrowych wzorców, a także, co niemniej ważne – budowanie pięknych wspomnień. Spędzając więc wartościowy czas z dzieckiem przekazujesz mu prawidłowe wzorce zachowań, budujesz lepszą więź między członkami rodziny, wpajasz dziecku zasady interakcji społecznych, pomagasz mu rozwijać charakter.

Zapytasz, jak w natłoku obowiązków wygospodarować ten czas? Co możecie robić wspólnie, aby każda minuta była cenna i wartościowa? Podpowiadamy!

Pomysły na spędzanie wartościowego czasu z dzieckiem

Nie muszą to być bardzo wymyślne zajęcia, wymagające wyjazdów, nakładów pieniężnych czy konieczności wygospodarowania dużej ilości czasu. Pamiętaj, że liczy się jakość i to, co z tego wspólnie spędzonego czasu wyniesiecie.

Zacznijcie od wspólnych posiłków. Spędzanie czasu przy stole jako rodzina, bez telefonów komórkowych czy gazety, daje Wam możliwość prawdziwego kontaktu z dzieckiem. To czas na rozmowę, omówienie doświadczeń i wrażeń z całego dnia, podzielenie się tym, co aktualnie dzieje się w Waszym życiu. Pozwólmy dziecku mówić, ale sami też opowiedzmy, co u nas. To da mu świadomość, że jest warte brania udziału w rozmowie i że jego zdanie również się liczy, a to z kolei sprawi, że będzie czuło się ważną częścią rodziny.

Kolejnym świetnym zajęciem są wszelkiego rodzaju gry – planszówki, karty, kalambury, quizy, gry zręcznościowe. Tego typu zajęcia wymagają dużej dozy interakcji, są świetną formą nawiązywania więzi, zapewniają wiele wrażeń. Znajdujcie nowe gry, wspólnie rozpracowujcie zasady – już na tym etapie dziecko będzie czuło, że jest ważną częścią Waszej małej społeczności.

Nie mniej ważne będzie wdrożenie dziecka w obowiązki domowe, ale nie na zasadzie: „Idź wyrzuć śmieci,” tylko wspólna praca, którą można urozmaicić ciekawymi zadaniami. Na przykład sprzątając salon lub przygotowując kolację możecie grać w dwadzieścia pytań, polowanie na ukryte skarby (wskazówka za każdą wykonaną czynność), wyścigi na układanie poduszek czy książek na półce, możecie udawać roboty lub księżniczki… Możliwości są niezliczone, nudny obowiązek zmienia się w zabawę, a czas spędzony razem jest bezcenny.

Dziecięce DIY (czyli Zrób to sam). W dobie internetu mamy bardzo łatwy dostęp do oglądania tutoriali, pokazujących jak starą rzecz zamienić w nową lub w prosty sposób stworzyć coś wyjątkowego. Wybierzcie odpowiedni filmik i skonstruujcie nowe ozdoby do pokoju malucha, domek dla lalek albo upiększcie Wasze otoczenie. Możliwości są nieograniczone!

Wspólne oglądanie telewizji też może być świetną okazją do interakcji. Trzeba jednak wybrać programy z głową. Z małym dzieckiem warto wybrać łagodne bajeczki, z trochę starszym wspólnie śmiać się z przygód bohaterów lub objaśniać dziecku ich zachowania ucząc go tym samym zasad poprawności i uczciwości w relacjach z innymi ludźmi. Różnorodne animacje mają nie tylko walory rozrywkowe, ale też edukacyjne, a seriale z aktorami dodatkowo pozwalają na powielanie wartościowych wzorców poprzez identyfikowanie się z sympatycznymi bohaterami.

Warto też od czasu do czasu wziąć udział w hobby dziecka – pomóc mu skleić model samolotu, poprosić, aby nauczyło Cię nowych ruchów breakdance, zaproponować mini trening piłki nożnej, itp. Takim zachowaniem utwierdzisz dziecko w przekonaniu, że warto mieć własne zainteresowania i że są one dla Ciebie ważne.

Oczywiście dobrze jest wybrać się na spacer, na przykład z rowerem, piłką lub latawcem. Warto też wyszukać imprezy, w których wszyscy możecie wziąć aktywny udział, podczas których czeka cała masa atrakcji sportowych i nie tylko dla całej rodziny. To bezcenne budowanie wspomnień, które Twoje dziecko będzie w przyszłości wykorzystywać w relacjach z własnymi pociechami kształtując kolejne pokolenie szczęśliwych dzieciaków.

I pamiętajcie zasadę, że

Jakość > Ilość

Już 15 minut wartościowego czasu dziennie, sam na sam z dzieckiem (jeden rodzic, jedno dziecko), potrafi uczynić dostrzegalną różnicę i sprawić, że zarówno dzieci, jak i rodzice będą szczęśliwsi.

Opracowano na podstawie

https://miastodzieci.pl/wydarzenia/dlaczego-tak-wazne-jest-spedzanie-wartosciowego-czasu-z-dzieckiem/