Niepełnosprawność, choroby i odmienność - powodują naturalne zainteresowanie małych dzieci. Ale terminologia taka jak: mózgowe porażenie dziecięce, mutyzm wybiórczy, afazja, autyzm, ADHD, zespół Downa, cukrzyca – mogą maluchy przerażać. I to nie tylko dzieci zdrowe, które nie doświadczają na co dzień tematyki chorób, ale również te, które się z tymi chorobami zmagają.  Na rynku na szczęście pokazuje się coraz więcej książek tych stricte mówiących o niepełnosprawności. Znakomita większość skierowana jest do dzieci zdrowych, dla których tematyka niepełnosprawności jest obca, fascynująca, czasem trochę przerażająca.

Zdrowym dzieciom takie pozycje pozwalają poznać skomplikowane zagadnienia związane z odmiennością i otworzyć serduszka na osoby, które nie mają szczęścia jak one, by być w pełni sprawne.

Dzieci z niepełnosprawnościami zaś, mają szansę dostrzec, jakie są wyjątkowe. Mogą uwierzyć, że ich odmienność jest magiczna, że są pełnowartościowymi młodymi ludźmi, którzy mają prawo realizować swoje marzenia i…być szczęśliwymi pomimo wielu przeszkód.

To również znakomity sposób dla rodziców, którzy mają pretekst do edukacyjnej rozmowy, a sami mogą nauczyć się, jak poruszać ten temat ze swoimi zarówno zdrowymi jak i chorymi dziećmi, w przyjazny i przystępny sposób.

Przedstawiamy Państwu listę lektur i zachęcamy do wspólnego czytania ze swoimi pociechami.

Kosmita, Roksana Jędrzejewska-Wróbel (autyzm) – od 5 lat

Mój młodszy brat, Monika Krajewska (Zespół Downa) – od 5 lat

Kompleksy pandy i niepełnosprawność żyrafki, Katarzyna Lewandowska-Turzynska (niepełnosprawność, tolerancja) – od 5 lat

Kicia Kocia gra w piłkę, Anita Głowińska (niepełnosprawność ruchowa) – od 4 lat